Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Aort Anevrizması ve Bypass Ameliyatı

Aort Anevrizması ve Bypass Ameliyatı

Kalpten çıkan en büyük atardamar olan Aort, karın kısmında normal çapı olan 2 cm' lik bir genişliğe ulaşır. Aort damarının bu bölgedeki genişlemesini ise Abdominal Aort Anevrizması (AAA) olarak isimlendiriyoruz

Aort Anevrizması ve Bypass Ameliyatı

Aort Anevrizması ve Bypass Ameliyatı

AAA Açık Ameliyatı için hazırlıkları yapılırken Koroner Anjiyografi uyguladığımız Sayın FE' de Koroner Bypass Ameliyatı kararı aldık. Genel olarak iki büyük ameliyatı aynı seansta yapmayı tıbbi zorunluluklar dışında uygun bulmadığım için kendisine öncelikle Koroner Bypass Ameliyatı uyguladım. 

Abdominal Aort Anevrizmasının uzun vadede en güvenilr, sorunsuz ve en düşük riskli tedavi biçimi açık cerrahi girişimdir. Ameliyat sırasında anevrizmanın içi açılır, suni bir damar (graft) anevrizma öncesi ve sonrasındaki normal aort dokusuna sıkıca dikilir. Graft mukavemeti çok yüksek olan bir dokumadan elde edilmiştir, dolayısı ile artık oynama veya genişleme şansı yoktur.

AAA tedavisinde bir diğer alternatif olan EVAR sonrasında orta/uzun vadede ek girişimler gerekmekte ve sağkalım daha düşük kalmaktadır.  

prof.drtarikkiziltan@instagram adresindeki videoda ayrıca girişim sonrası ultrasonografi tetkikinde graft ve içindeki kan akımını görüyoruz.

İki büyük ameliyatı bir ay içinde geçiren hastamıza ailece sağlıklı bir yaşam diliyorum.