Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Bentall Ameliyatı - Aort Kökü ve Aort Kapak Değişimi Ameliyatı

Bentall Ameliyatı - Aort Kökü ve Aort Kapak Değişimi Ameliyatı

Aort kökünün (Aort Kapak, Valsalva Sinüsler) bir ucunda biyolojik veya metal kalp kapağı protezi bulunan suni damar kullanılarak değiştirildiği işlem Bentall Ameliyatı olarak isimlendirilir.

Bentall Ameliyatı - Aort Kökü ve Aort Kapak Değişimi Ameliyatı

Bentall Ameliyatı - Aort Kökü ve Aort Kapak Değişimi Ameliyatı

Bentall Ameliyatı - Aort Kökü ve Aort Kapak Değiştirilmesi Ameliyatı

Aort kökü, kalbin (sol ventrikülün) hemen çıkışında aort kapakçıkları, kapakçıkların oturduğu anulus, Valsalva Sinüsleri ve koroner damar çıkışları gibi önemli anatomik yapıları içeren aort kısmıdır. Aort Kökünü ilgilendiren çeşitli dejeneratif hastalıklar Aort Kökü ve Çıkan Aort Genişlemesi (dilatasyon; Anuloaortik Ektazi) sebebi olabilirler. Bu hastalıkların başlıcaları Marfan Sendromu, Biküspit Aort Kapak Hastalığı, Ateroskleroz, Aortit ve Aort Diseksiyonu olarak sıralanabilir. Bahsedilen hastalıklarda ortak olan şey aort duvarının zayıflaması ve elastikiyetini kaybetmesi sonucunda, aortun içindeki kan basıncının da etkisiyle aşırı stres altında genişlemesidir. Genişleme sonsuza kadar olamayacaktır ve belirli bir eşik seviyesinden sonra aort damarında ölümcül olarak nitelendirilebilecek çatlama (diseksiyon, dissection) veya patlama (rupture) gibi komplikasyonlar ortaya çıkacaktır.

 

Aort anevrizma ameliyatları ile ilgili bütün bilgilerimiz anevrizmanın tamamen çıkartılarak suni damar kullanılan ameliyat tekniklerinin daha uzun ve sorunsuz yaşam süreçleri temin ettiği yönündedir. Kullanılan suni damarların zamana ve içindeki basınca dayanıklılığı çok yüksektir.

 

Aort kökünün (Aort Kapak, Valsalva Sinüsler) bir ucunda biyolojik veya metal kalp kapağı protezi bulunan suni damar kullanılarak değiştirildiği işlem Bentall Ameliyatı olarak isimlendirilir. Dolayısı ile Bentall ameliyatı genişlemiş aort kısmını yok ederek aortun yırtılması (ölümcül komplikasyon) olasılığını ortadan kaldıran, ayrıca bozuk kapağı da protez kapak ile yenileyen (kalp yetersizliği tedavisi) bir ameliyattır. Eğer aort kökü geniş, aort kapak anatomik olarak normal veya tamir edilebilir durumda ise Aort Kapağı koruyucu Aort Kökü Ameliyatları (David Ameliyatı) uygulanır. Aort Kökü Ameliyatı uygulanırken aort üst kısmının da geniş olması durumunda bu bölgenin de (Hemiarkus Aorta) değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca gene gerektiğinde aort dışındaki kapak girişimleri ve koroner damar bypass ameliyatı gibi ek işlemler uygulanır. Aort Kökü Ameliyatları sonrasında yıllar içinde sağkalım genel olarak yüksektir.