Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Efor Testi

Efor Testi

Adana Efor Testi: Egzersiz testi (Bruce Test) olarak da bilinen bu test kalp damarlarında darlık olduğu veya tıkanıklık şüphesi bulunan bireylerde hastalığı ortaya çıkarmak amacıyla geliştirilmiştir.

Efor Testi

Efor Testi

Daralmış kalp damarları nedeniyle kalp kasının oksijensiz kalması iskemi olarak isimlendirilir. Egzersiz sırasında iskemi ile ilgili göğüs, çene, omuz ve sırt ağrısı kalbe daha fazla iş yaptırılarak ortaya çıkartılmış olur. Egzersiz testi ayrıca gizli ritim, kapak problemlerini ortaya çıkartmak, uygulanan tedavinin etkisini görmek, spor amaçlı kalp, damarlar ve genel kas yapısının fiziksel kapasitesini ortaya çıkarmak amacıyla da kullanılır.

Egzersiz testi sırasında birey yürüyüş bandı üzerinde her 3 dakikada bir bantın eğimi ve hızı artırılarak egzersiz yaparken EKG çekimi yapılır.  Amaç kalbinizin maksimum performansının en az % 85' ine ulaşmaktır. İstenilen kalp hızına ulaşıldığında cihaz üzerinde bir kaç dakika soğutma programında yürüyüş yapılır, sonrasında da 10-15. dakika kadar kalbi hızı normale dönünceye kadar oturma veya ayakta dinlenerek geçirilir. Test sırasında kalbinizin elektriksel aktivitesi devamlı takip edilir. Bazı hastalar aşırı yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya ayak ağrısı olduğunda testi sonlandırmaktadır. Bazen de doktorlar EKG' de ve kan basıncında kaygı verici değişmeler görürlerse testi sonlandırabilirler. Tabiki test erken sonlandırıldığında vereceği bilgiler de orantısal olarak azalacaktır.

Egzersiz testine hafif koşuya hazırlık yapar gibi hazırlanabilirsiniz. Testen 3 saat öncesine kadar alkol veya kafein kullanmayınız. Genellikle kalp hızını yavaşlatan ilaçların 1 gün önceden kesilmesi gerekir.

Egzersiz testi sırasında EKG, kalp hızı, kan basıncı, kalp ritim değişiklikleri takip edilir. Normal bir kalbin egzersiz sırasında vereceği cevaplar da normal olmalıdır. Anormal olan bütün bulgular kaydedilir ve doktorunuz tarafından değerlendirilir.