Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Varis Hastalığı Tedavisi

Varis Hastalığı Tedavisi

Adana varis tedavisi, Varis cilt altında kıvrım gösteren, genişlemiş toplardamarlara verilen genel isimdir ve sıklıkla ayaklarda bulunur. Ayakta durmakla toplar damar içinde artan basınç varislerin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca varis oluşumunda toplardamar içindeki kapakların bozularak kanı aşağıya kaçırması ve alt kısımdaki toplardamarların fazla kan ile dolarak varis oluşumuna sebep olması önemli etkenlerdendir. Bu temel mekanizmalar yanında ilerleyen yaş, kadın cinsiyet, hamilelik, ailede varis bulunması, obezite ve uzun süre oturma veya ayakta kalmanın varis oluşumunu artırdığı bilinmektedir.

Varis Hastalığı Tedavisi

Varis Hastalığı Tedavisi

Varislerin çeşitli çapta, çoğunlukla koyu mavi mor ancak pembe renk bandında da olabilen tipleri mevcuttur. Kozmetik problem olma yanında varisler ağrı, kaşınma, çekilme gibi hoşnutsuzluklar yaratabilirler. Varislerin içlerinde pıhtılaşma, ciltte ülser, kanama gibi çok daha ciddi sağlık problemleri yaratabilmeleri söz konusudur.

Varis oluşumunu tamamen engellemek söz konusu değildir. Ancak varise bağlı ağrı ve şikayetleri tedavi ederken uygulanan ek önlemler varisin oluşumunu da önemli ölçüde zorlaştırır. Bu önlemler arasında düzenli egzersiz, ideal kilonun korunması, bol lif az yağ ve tuzsuz diyet, ayakların sıkça yukarı kaldırılması, düzenli olarak ayaktaki ve oturma pozisyonunun değiştirimesi sayılabilir.

Varis hastalığının teşhisi doktorunuzun yapacağı muayene sonrasında konulabilir. Muayenede her şeyden önce ayaklarınızdaki ağrının varis ağrısı olup olmadığı, toplardamar çapı, pıhtı, venöz reflü varlığı, bacaklardaki şişlik araştırılır. Toplar damarlara uygulanacak ultrasonografi varis teşhisinde önemli bir tetkikdir.

Varis Tedavisi

Günümüzde varis tedavisi büyük oranda hastane kalımına ihtiyaç duyulmaksızın ayaktan yapılmaktadır. Cerrahi girişimler sonrasında da hastalar hemen yürüyerek evlerine dönebilmektedirler. Varis hastalığının varlığında hastaların alabileceği kişisel önlemler ve varis çorabı kullanımı gerek tedavi öncesi rahatlama gerekse sonrasında iyileşmeyi kolaylaştırma sağlar. Ayrıca bu önlemler ilerlemiş ve komplikasyon gelişmiş varis varlığında ameliyata rağmen uzun vadede tedavinin ayrılmaz parçasıdırlar.

1. Kişisel önlemler: Düzenli uzun yürüyüş, hafif koşular, fazla kiloların kaybı, bacakları sıkar tarzda kıyafetlerden kaçınma, sık sık bacakların yukarı kaldırılması, uzun süreli ayakta ve oturur pozisyonda kalınmaması, 15-20 dakikada bir uzun adımlarla 50-60 adımlık minik yürüyüşler yapılması toplar damarlar içindeki kalbe dönüşünü artırır, ayakta kan birikimini azaltır ve nihayetinde ödem oluşturmaya yönelik basınç fazlalığı için ayak ağrılarında önemli azalma olur. Bu pratik yöntemlerin kişisel bakım önlemleri olarak hastaların günlük yaşam pratikleri içine alınması gerekir.

2. Varis Çorabı: Varis çorapları bacakları kademeli olarak baskılar ve kanın ayaklarda göllenmesini önleyerek kalbe dönüşünü kolaylaştırır. Varis çorapları gece boyunca yer çekiminin etkisinden kurtularak boşalmış olan toplar damarların içi tekrar dolmadan yani hastalarımız sabah yataktan ayağa kalkmadan önce giyilmelidir.

VARİS TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Skleroterapi:

Minik ve orta boy varislerin içine kimyasal madde vererek  varisleri yok etmeye yönelik bir girişimdir.Bir kaç hafta içinde tedavi edilen varislerin solması ve yok olması beklenir. Skleroterapi kimyasal ajanın toplar damarın dışına kaçmasına bağlı ciltte renk değişikliği (pigmentason), kıl kökü iltihabı (folikülit), ciltte doku kaybı (nekroz) gibi olumsuz etkilerin de  gözlenebildiği bir işlemdir. Tedavinin 5-6 seansa uzayabllmesi normaldir. 

Köpük skleroterapi (foam skleroterapi):

Skleroterapi tedavisinde kullanılan kimyasal ajanı köpük haline getirilerek varislerin içine verilmesi köpük tedavisi olarak isimlendirilir. Bu yöntem ile köpük yüzey alanının fazla olması nedeniyle daha büyük çaplı varislerin tedavisi mümkündür.

Transkütanöz Lazer Tedavisi:

Laser makinaları ile küçük varislerin içine gönderilen yüksek enerjili ışık varislerin solmasına ve yokedilmesini sağlamaktadır. Bu yöntemde iğne veya kesi kullanılmamaktadır.

Endovenöz Lazer veya endovenöz radyofrekans yöntemi:

Bu yöntemde varislerin ana kaçağını oluşturan damarın (büyük safen ven) içine ince bir tüp aracılığı ile lazer veya radyofrekans enerjisi verilir. Damarın boylu boyunca yakılarak kapatılması ve içinden kan geçemeyecek hale gelmesi sağlanır. Dolayısı ile safen veni yolu ile bütün bacağa yayılan reflü ortadan kaldırılır. 

Stripping Ameliyatı:

Varis çerrahisinde yıllarca kullanılmış olan bu yöntem ile kasık bolgesinde safen venin, ana toplar damara girişi bağlanır ve safen ven boylu boyunca bir tel aracılığı ile çekilerek çıkartılır.

Ambulatuar Flebektomi:

Daha küçük çaplı varislere uygulanan bu yöntemde lokal anestezi altında minicik kesiler kullanılarak varis boylu boyunca çıkarılır. Hastaların işlem sonrası evine rahatlıkla gönderilebildiği bu yöntemde minik kesi bölgelerindeki iz minimal düzeydedir.

 

Gebelik döneminde ortaya çıkan varislerin büyük bir kısmı kendiliğinden 3 ile 12 ay arasında iyileşir.