• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Varis (CHIVA) Ameliyatı

Image

Varis (CHIVA) Ameliyatı

Varis oluşumu ve hastalığın ilerlemesinde en önemli mekanizma Venöz Reflü (Venous Reflux, venöz kaçak) olarak kabul edilir. Venöz reflü toplardamarlar içindeki kapakların bozularak kan akımının aşağı ve sıklıkla derin sistemden yüzeyel sisteme yönelmesidir (venöz kaçak). Aşağı kısımlarda biriken kan nedeniyle toplardamarlar içindeki hidrostatik basınç artar, ayaklarda ağırlık ve şişlik oluşur. 

CHIVA ismi Fransızca açıklamasının baş harfleri alınarak (Cure conservatrice et Hémodynamique de l'insuffisance Veineuse en Ambulatoire) yapılmış olan bir kısaltmadır. CHIVA, toplardamarların anatomisini koruyarak, hemodinamik ve ayaktan varis tedavisi (hastane yatışı olmaksızın) anlayışını temsil etmektedir. 

CHIVA ameiiyatı sırasında derin ve yüzeyel sistem arasında kaçak akım (venöz reflü) bulunan bileşkeler küçük kesiler kullanılarak birbirinden tamamen ayrılır. Bütün hastalarda ameliyat öncesi varis muayenesi sırasında hemodinamik ve topoğrafik venöz haritalama yapılması esastır. Haritalama Venöz Doppler Ultrasonografi yöntemi ile hasta ayakta iken yapılır, işlem sırasında hasta hareketlendirilerek venöz reflü araştırılır. Yukarıdaki sayfa görseli bir Venöz haritalama şeması örneğidir.

CHIVA yöntemi kullanıldığında Büyük Safen Ven (GSV, Great Saphenous Vein) anatomik olarak korunur, ameliyat sonrasında toplardamar görevini yapmaya devam eder. Dolayısı ile GSV gerektiğinde ileri bir tarihte hastanın bypass ameliyatı sırasında kullanılabilir. Oysa CHIVA dışındaki ameliyatlı veya ameliyatsız bütün varis tedavileri GSV çıkarılmakta (stripping), veya lazer, mikrodalga, yapıştırıcı gibi yöntemler ile tahrip edilmektedir.

CHIVA yönteminin avantajları :

  1. Lokal anestezi altında, hastane yatışı olmaksızın, kısa işlem süresi ile yapılabilmesidir.
  2. Büyük Safen Ven (GSV) korunarak yapılması. Dolayısı ile GSV toplardamar görevini yapmaya devam eder ve gerektiğinde hastanın bypass ameiiyatları sırasında kullanılabilir.
  3. Hastalığın ve Venöz kaçağın tekrarlama olasılığı çok düşüktür.
  4. İşlem sırasında sinirlere hasar

olmamaktadır.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.