Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Parsiyel Anomali Pulmoner Venöz Dönüş

Parsiyel Anomali Pulmoner Venöz Dönüş

Parsiyel Pulmoner Venöz Dönüş Anomalisi (PPVDA), kalbin iki kulakçığı arasında Atrial Septal Defekt olarak isimlendirilen delik (ASD, High Venosum Atrial Septal Defect) içeren ve sağ üst akciğer toplardamarının sol değil de sağ kulakçık tarafına kan boşalttığı doğumsal bir kalp hastalığıdır.

Parsiyel Anomali Pulmoner Venöz Dönüş

Parsiyel Anomali Pulmoner Venöz Dönüş

Bu hastalık açık kalp ameliyatı teknikleri kullanılarak tedavi edilir. Özetle kalp zarı kullanılarak oluşturulan özel bir duvar ile ASD kapatılır, sağ tarafa gelen akciğer kan akımı da sol kulakçığa yönlendirilir.

 

Sevgili küçüğümüz GA bu ameliyatı geçirdi. İlk kontrol randevusunda babası ile fotoğraf çektirdik. Kendisine ve ailesine sağlıklı bir yaşam diliyorum.

 

A Partial Anomaly Pulmonary Venous Return occurs when there is a defect in the atrial septum and the right upper lobe pulmonary vein connects to the right atrium instead of the left. An open heart surgery is needed to treat this disease, which involves closing the ASD with the pericardium, while the right pulmonary blood flow is directed in the left atrium.