Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Barlow Hastalığı

Barlow Hastalığı

Tıp dünyasında kullanılan isimlendirmeler tarih boyunca organların doğadaki benzerlerinden esinlenilerek yapıldı. Anatomistler, fizyologlar, patologlar, cerrahlar ve radyologlar anatomik yapıları bir şeylere benzeterek adlandırdılar.

Barlow Hastalığı

Barlow Hastalığı

Kafa kemiği tabanında hipofiz bezinin oturduğu Türk Eğeri (Cella Turcica), beyin içinde David' in Liri (David's Lyre), kalpte Mitral kapak (Piskopos Tacı) bunlara örnek gösterilebilir.

 

Milano Üniversitesi' nden Dr. Tomacelli' nin adresinde (https://www.linkedin.com/in/michele-tomaselli-a6050b240/) Barlow Hastalığına ait iki ve üç boyutlu ekokardiyografi görüntüleri verilmiş. Mitral Kapağa ait yetersizlik akımı, kapağın ileri derecede pelte ve dejenere yapısı, kopmuş olan kapak destek dokularının (chordae tendinea) oluştuşan Salyangoz işareti (Snail Sign). Barlow Hastalığının Mitral Kapağı deforme ettiğine ve kalp yetersizliğine zemin hazırladığına çok güzel bir örnek. Tebrikler Dr. Tomacelli.

 

Barlow Hastalığı Mitral Kapak yetersizliği, kalp büyümesi, kalp yetersizliği, çarpıntı, emboli, inme sebebidir. Barlow Hastalığında kapağı tamir etmek mümkündür. Kapağı tamir ederek yapılan tedavi sonucunda hastaların daha uzun yaşadığı, infeksiyonun daha az görüldüğü saptandı. Gene tamir sonrasında hastalarda kan sulandırıcı tedaviye gerek duyulmuyor.