Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Bentall Ameliyatı

Bentall Ameliyatı

Değerli Dostum ve Meslektaşım Prof. Dr. Mustaf Güden ile birlikte Bentall Ameliyatı uyguladığımız Sayın HD ilk kontrolünde görülüyor.

Bentall Ameliyatı

Bentall Ameliyatı

Bentall Ameliyatı - Aort Kökü ve Aort Kapak Değiştirilmesi

 

Sol kalbin çıkış kısmında Aort Kökü ismini verdiğimiz ve Aort Kapak, kapağı çevreleyen anulus, Koroner Damar Çıkışlarını içeren anatomik yapı bulunur.

 

Çeşitli hastalıklar Aort Kökünü genişletebilir. Genişlemeler Dilatasyon, Anuloaortik Ektazi veya Anevrizma, balonlaşma olarak adlandırılabilir. Aort ve aort kökünün genişleten en önemli hastalıklar Marfan Sendromu, Biküspit Aort Kapak Hastalığı, Ateroskleroz, Aortit ve Aort Diseksiyonu olarak sıralanabilir. Bu hastalıkların hepsinde ortak olan aort duvarının elastikiyetini kaybederek zayıflaması ve içindeki kan basıncının da etkisiyle giderek genişlemesidir. Genişleme ilerledikçe aort damarında ölümcül çatlama veya patlama gibi komplikasyonların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelir.

 

Aort kökünün, Biyolojik veya Metal Kapak ve bunlara eklenmiş suni damar (Composite Graft) kullanılarak değiştirilmesi Bentall Ameliyatı olarak isimlendirilir. Bentall ameliyatı sonunda aortun yırtılma olasılığı ortadan kalkar ve bozuk kapak da protez kapak ile yenilenmiş olur. Değişik bir alternatif olarak Aort Kökü geniş, Aort Kapak anatomik olarak normal veya tamir edilebilir durumda ise Aort Kapağı Koruyucu Aort Kökü Ameliyatları (David Ameliyatı) uygulanır.

 

Bentall Ameliyatı sırasında Aort Kapak dışındaki diğer kapak girişimleri ve Koroner Bypass ameliyatı gibi ek işlemleri de uygulamak mümkündür. Bentall Ameliyatı hastalara 10 yıllık % 90 ve üzerinde sağ kalım sunmaktadır.