Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

CHIVA Ameliyatı

CHIVA Ameliyatı

Sayın ZY, lokal anestezi ve mini-kesi uygulanarak Varis tedavisi oldu. Kendisi ve eşi kontrol randevusunda görülüyor. Hastamıza CHIVA (Venöz Yetersizliğin Hemodinamik ve Koruyucu Tedavisi) kısaltma ismi ile dünya literatüründe anılan ameliyat ile varis tedavisi uyguladım.

CHIVA Ameliyatı

CHIVA Ameliyatı

CHIVA yöntemine göre sadece başlangıcında bulunan kan kaçağı (venöz reflü) nedeniyle bütün safen toplardamarının (GSV) çıkarılmasını veya fonksiyonlarının yok edilmesi (lazer, radyo-frequency, yapıştırıcı) yanlıştır. CHIVA Lokal anestezi altında yapılır ve Safen damarı  gelecekte muhtemel bir bypass ameliyatında kullanılmak üzere görevini yapmaya devam eder.

 

CHIVA is a French acronym for ''Cure Conservatrice et Hémodynamique de l’Insuffisance Veineuse en Ambulatoire'' (Conservative and Hemodynamic treatment of Venous Insufficiency in outpatients). CHIVA argues that removing the saphenous vein (GSV) or damaging its function (laser, radio-frequency, adhesive) is wrong. CHIVA procedures are performed under local anesthesia and the saphenous vein continues to function to be used in future bypass operations if necessary.