Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Koroner Bypass ve Deprem

Koroner Bypass ve Deprem

Sayın ET, ameliyat saatini beklerken 6 Şubat depremini hastanede yaşadı. Ameliyatı erteledik ve kendisi depremden korunabileceği ailesinin çiftlik evine gitti. Maalesef hastamızın ailesinde ve bütün ülkede kayıplar yaşandı.

Koroner Bypass ve Deprem

Koroner Bypass ve Deprem

Koroner Bypass Ameliyatını ertelemeyi pek doğru bulmuyoruz. Gecikme kalbe zarar verebilir. Deprem nedeniyle erteleme hem zor hem kolay bir karar. Zor çünkü zaten kritik derecede darlık bulunan damarları açarak, hastaları kalp krizinden korumak üzere bu ameliyatları yapıyoruz. Deprem korkusu ve yakınlarını kaybetmenin üzüntüsü kalp krizini tetikleyebilirdi. Ancak ek deprem olasılığı (nitekim tekrarladı), hastane binasında deprem kaynaklı olası teknik sorunlar, hastane personelinin (ve ailelerinin) depremden etkilenip görevlerini yapamayacak olma olasılıkları kararımızı kolaylaştırdı.

  

Aradaki süre içinde depremin korkunç etkilerini en ağır şekilde depremzedeler ve yakınları, sonrasında bütün ülke tecrübe etti. Hastaneler büyük bir yüke kapılarını açtı. Acil, servis ve yoğun bakımlar depremzedeler ile doldu... 

 

Tabi ki hastanede bütün teknik kontroller yapıldı. Hastamıza 13 Şubat'ta 4 damara Koroner Bypass Ameliyatı uyguladım. İlk kontrolünde iyi buldum.

 

Ülkemiz Üniversiteler ile, Üniversitelerimiz Jeolog ve Jeofizikçiler ile dolu. İnşaat firmalarımızın ünü Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika' da.  Ama biz bir türlü depreme dayanıklı binaları geniş halk kesimlerine sunamadık. Tarım arazileri on yıllardır şehirleşmeye açık. En acısı da Mahkemelerin taşıyıcı kolonları kesenler hakkında takipsizlik kararı verebilmesi, imar aflarının birbirini kovalaması, durmak bilmemesi.