Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

COVID-19 pozitif birey ile aynı evde yaşam

COVID-19 pozitif birey ile aynı evde yaşam

COVID-19 yayılımı yakın mesafe ile olmaktadır ve aynı evi paylaşanlar için ciddi bir COVID-19 infeksiyonu riski oluşturmaktadır. Ancak alınacak bazı önlemler sizi ve yakınlarınızı koruyacaktır.

COVID-19 pozitif birey ile aynı evde yaşam

COVID-19 pozitif birey ile aynı evde yaşam

Evdeki yakın yaşam ve kapalı ortamdaki havanın ortak solunması COVID-19 yayılımı için ideal bir ortam teşkil eder. Zaten COVID-19 yayılımında damlacık enfeksiyonunun ve yakın mesafenin rol oynadığını biliyoruz. Pratik yaşamda da doktorlar yayılımın özellikle ev halkı arasında olduğunu gözlemlemektedir.

 

Peki ev halkından birinde COVID-19 testi pozitif çıkar ve hastaneye yatırılması değil evde tedavisi uygun bulunursa ne yapacağız? Yapılacak ilk iş, hasta hisseden veya testi pozitif bulunan kişinin kendisini ev halkından ayırmasıdır. Hemen kullandığı oda, mümkünse tuvalet-banyo da ayrılmalıdır. Pencereleri sık sık açarak evdeki havanın temiz hava ile değişimi sağlanmalıdır. Yakın mesafe ilişki önlenemiyorsa evde mutlaka maske takılmalıdır. Maskenizin dış yüzeyine asla dokunmayınız. Bu önlemler kişinin kendisini hasta hissettikten sonraki 10 gün devam etmelidir.

 

Evinizdeki test pozitif bireyle yakın teması kesemiyorsanız, sizin de hastalığın yayılımını engellemek amacıyla 14 gün evde kalmanız uygundur. Evde kaldığınız sürece ateş, öksürük, nefes darlığı ve eklem ağrısı gibi hastalık belirtilerini gözlemlemelisiniz.

 

Evdeki sık dokunulan yüzeyleri etkili bir dezenfektan ile her gün temizleyiniz.

 

Hasta insan ile evdeki malzemeleri ortak kullanmayın. Yıkanırken bulaşık ve çamaşırlar birlikte yıkanabilir. Ancak bulaşıkları sıcak, çamaşırları ılık su ile yıkayıp, tek kullanımlık eldiven kullanınız.

 

Ev izolasyon uygulananların psikolojik olarak desteklenmesi, oyalanmaları önemlidir. Onları vakit buldukça yalnızlık, sıkılmışlıktan kurtarıcı telefon, video görüşmeleri yapınız. Eğitici programlar öneriniz.

 

Eller sık sık mümkünse yüz ve boynu içerecek şekilde yıkanmalı, ağız burun çalkalanmalıdır. Eller hiçbir zaman ağız, burun ve göze sürülmemelidir.

 

Eve ziyaretçi kabul etmeyiniz.