Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

FLEBEKTOMİ / ASVAL

FLEBEKTOMİ / ASVAL

Adana Flebektomi ASVAL: Cilt üzerinde varis olarak isimlendirilen toplar damar genişlemelerinin lokal anestezi altında birbirinden 5-6 cm' lik uzaklıktaki minik kesilerle çıkarılması işlemidir.

FLEBEKTOMİ / ASVAL

FLEBEKTOMİ / ASVAL

Flebektomi varis hastalığında tek başına kullanılabildiği gibi varis tedavisinde yıllarca uygulanmış Striping (bkz varis hastalığı bölümü) ameliyatının tamamlayıcısı olarak da kullanılagelmiştir. Günümüzde Stripping ameliyatının yerini almış olan radyofrekans, lazer, zamk ile safen venin ablasyonu işleminin tamamlayıcısı olarak kullanılmaktadır.

Konsept olarak ASVAL (Ambulatory Selective Varices Ablation under Local anesthesia) varis hastalığının küçük ve yüzeysel toplardamarlarda (subfasial tributaries) başladığı teorik temeline dayanır. Bu damarların duvarları toplardamar sistemi içinde en zayıf olanıdır ve hastalık zamanla genişleyen bu yüzeyel damarların içinde reflü denilen kan akımının geri kaçışı ile başlar. İlerleyen dönemde reflü safen venlere. ve derin venler ile buluştuğu bileşke bölgelerine yansır.

ASVAL iki temel teorik dayanağa sahiptir.

  • Safen ven içinde reflü oluşmadan önce varisler yok edilmelidir.                           
  • Safen Ven içinde reflü oluşmuşsa da hastalık belirli bir seviyesine kadar safen veni yok eden teknikler (stripping, laser, radyofrekans, zamk ile safen ablasyonu) ile değil yüzeyel varislerin yok edilerek tedavi edilmesi gereklidir. Çünkü bu dönemde safen içindeki reflü geçicidir.