• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Hipertrofik Kardiyomiyopati ve İnfektif Endokardit

  • Anasayfa
  • Hipertrofik Kardiyomiyopati ve İnfektif Endokardit
Image

Hipertrofik Kardiyomiyopati ve İnfektif Endokardit

İnfektif Endokardit kalp kapak yapılarının mikroplar tarafından istilası sonucu ortaya çıkan tehlikeli bir infeksiyon durumudur. Kapak yapılarının iyice bozulması nedeniyle artan kalp yetersizliği, ateş, ayrıca kapak üzerinde yerleşen mikropların oluşturduğu vejetasyon dokusunun koparak beyinde ve çeşitli organlara emboli yapabilmesi gibi ölümcül gelişmelere sebep olabilir. 

İnfektif Endokardit, Hipertrofik Kardiyomiyopati Hastalığının iyi bilinen bir komplikasyonudur. Hiç şüphesiz ki mitral kapak yetersizliğine bağlı türbülan akım kapak bütünlüğünü bozarak mikropların kapak dokusuna daha rahat nüfus etmesini sağlamaktadır. Böyle bir durumda Hipertrofik Kardiyomiyopati Hastalığının tedavisi daha da karmaşık hale gelebilecektir. İnfektif endokarditin öncelikli tedavisi uzun süreli antibiyotik tedavisidir. Kapak yapısının ileri derecede bozulmuş olduğu hasta grubunda Mitral Kapak Replasmanı (Kapak değişim ameliyatı) gerekebilir. 

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.