Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Her Yönü Ile Abdominal Aort Anevrizması

Her Yönü Ile Abdominal Aort Anevrizması

Abdominal Aort Anevrizması 60 yaş üstü erkeklerde üçüncü en sık ani ölüm sebebidir. Hastalık hangi tehlikeleri yaratıyor? Kimler bu hastalığa aday? Hastalık taraması kimlerde yapılmalı? Tedavi tipleri arasındaki uygulama ve klinik sonuçların farkları bu videoda detaylıca anlatılıyor. Özellikle aort genişlemesi teşhisi konulmuş veya yakın akrabalarında abdominal aort anevrizması bulunanlar: Bu videoyu sabırla izleyin, notlarınızı alın ve kendinizi tehlikelerden uzakta tutun.

Abdominal aort anevrizması (AAA) karın bölgesi aort damarının ileri derecede (3 cm ve üzeri) genişlemesidir. Çoğu zaman belirti vermeden büyüyen AAA, patlama sonucunda aniden ölüm sebebi olabilmekte. Bu nedenle hastalık bulunma olasılığı yüksek bulunan

1. 65-75 yaş aralığındaki geçmişlerinde sigara bulunan erkeklerde

2. Yakın akrabalarında AAA nedeniyle ameliyat olmuş veya hayatını kaybetmiş 

bireylerde sinsi bir hastalığı ortaya çıkarma amacıyla tarama önerilmekte.

AAA saptanan bireylerde yüksek tansiyon kontrol edilmeli ve sigara kullanımı sonlandırılmalı, aksi takdirde anevrizmanın patlama olasılığı çok yükselmekte. Hiçbir ilacın anevrizma çapını küçültmesi söz konusu değil. Anevrizma saptanmış bireylerde takipler çok düzenli yapılmalı ve doktora danışmadan hiçbir ilaç kesilmemeli. Tedaviye başlama sınırı erkeklerde 5.5 cm, kadınlarda ise 5.0 cm olarak kabul edilmekte. Tedavi açık cerrahi veya endovasküler (EVAR) yöntem ile yapılmakta. Her iki tedaviye ait görüntülü anlatım bu sitede VİDEO başlığı altında sunulmakta. Toplumda kapalı yöntem olarak da bilinen EVAR konusunda önemli bir coşku bulunsa da bu yöntem ile hastaların ancak % 80-90 kadarı tedavi edilebilmekte. Ayrıca EVAR sonrasında hayatı tehdit edebilen ek girişim gereksinimi olasılığı daha yüksek ve 15 senelik takip gösteren bilimsel yayınlarda açık ameliyat geçirenlerin daha fazlasının hayatta olduğu görülmekte.