Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Hipertrofik Kardiyomiyopati

Hipertrofik Kardiyomiyopati

Sayın EB bir Hipertrofik Kardiyomiyopati hastası ve kendisine kalp kasındaki ileri derecede kalınlaşma ve bayılma nöbetleri nedeniyle ICD (Implantable Cardioverter Defibrillator) cihazı implante edilmiş idi.

Hipertrofik Kardiyomiyopati

Hipertrofik Kardiyomiyopati

Hastamızda ilaç tedavisi uygulanmasına rağmen, sol kalp çıkışında bulunan kalın kas tabakası çıkış yolu darlığı (LVOTO) ve giderek artan nefes darlığına sebep oldu. Sonuçta Septal Miyektomi Ameliyatı (Septal Myectomy) uyguladım. Septal Miyektomi ameliyatı açık kalp ameliyatı teknikleri kullanılarak, Aort Kapak hemen altında başlayarak kalbin uç kısmı yönünde uzanım gösteren kalın kas tabakasının kesilerek çıkartılması yöntemidir. Ameliyatta ek olarak kalbin sağ tarafında bulunan kalın kas yapılarını keserek sağ kalp çıkışına genişletme yaptım. Ameliyathanede yapılan basınç ölçümleri ve ekokardiyografi (TEE) darlığın yok edildiğini gösterdi. Fotoğrafta hastamız ilk kontrolü sonrasında, eşi kendisi ile birlikte görülüyoruz.

Hipertrofik Kardiyomiyopati hastalarında % 70 oranında, kalın kas tabakalarının sol kalp çıkım yolunu daraltması (LVOTO) nedeniyle kalp yetersizliği gözlenebilmektedir. İlgili kalp yetersizliği özellikle yemek, alkol sonrasında kötüleşme hissi veya efor sırasında nefes darlığı olarak ortaya çıkmaktadır. Şikayetler öncelikle ilaç tedavisi (başlıca beta bloker) ile kontrol altına alınmaya çalışılır. İlaç tedavisi ile kontrol sağlanamaz ise Septal Miyektomi Ameliyatı önerilmektedir.

Septal Miyektomi ameliyatı tecrübeli ellerde düşük risk ile uygulanabilmektedir ve şikayetler büyük oranda tamamen yok edilmektedir.

 

The picture shows me with a patient who has recently undergone a septal myectomy for Hypertrophic Cardiomyopathy and her husband. Postoperative measurements and intraoperative echocardiographic images (TEE) confirmed that the left ventricular outflow tract obstruction (LVOTO) had been successfully eliminated.