Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Perikardiyektomi Ameliyatı

Perikardiyektomi Ameliyatı

Adana Perikardiyektomi Ameliyatı; Kalp kendisini tamamen saran, iç yüzeyi kaygan, içinde bulunan 15-40 ml kadar serum tarzında sıvı sayesinde kasılma-gevşeme fonksiyonunu rahatça yapabildiği, 1-2 mm kalınlığında bağ dokusundan oluşan ve perikard olarak isimlendirilen bir kese içinde bulunur. Bu kesenin kalınlaşarak kalbi adeta sıkıştırması özellikle de kalbin gevşeme fonksiyonunu engellemesi kalp yetersizliğine yol açtığı bu durum konstrüktif perikardit olarak isimlendirilir.

Perikardiyektomi Ameliyatı

Perikardiyektomi Ameliyatı

Sinsi, teşhis ve tedavinin genellikle geciktiği bu hastalık ilerleyince karaciğer, akciğer, böbrek, mide ve bağırsak gibi önemli organların fonksiyonlarında bozulmaya sebebiyet verebilir. Bu hastalar siroz, nefrotik sendrom, protein kaybettiren enteropati, kalp yetersizliği gibi teşhisler ile ilgili diğer branşlarda tedaviye yönlendirilmiş olabilir. Konstrüktif perikardit tipik olarak perikard kesesinin iç hacminin kalınlaşması nedeniyle kalbin hacminin altında kalması ve kalbin artık gevşeyerek içine toplar damarlardan gelen kanı kabul edememesi sonucunda oluşur. Bu hastalığın teşhisi zordur ve toplumda pek çok hasta teşhis konulmaksızın çeşitli organların yetersizliği ile takip edilmektedir. Teşhis zorluğu hastalığa ait şikayetlerin pek çok hastalıkta bulunması ve ayırıcı tanıda kullanılacak testlerin hiçbirinin % 100 bu hastalığa özgün olmaması ile de ilgidir. Ayırıcı tanı nadir de olsa kalp biyopsisi gibi invasiv ve kapsamlı bir test gerektirebilir. Perikard kalınlaşmasının sebebi çoğu zaman bilinemez. Ancak sınırlı sayıdaki vakalarda geçirilmiş olan tüberküloz, kalp ameliyatı veya ışın tedavisi bu hastalığın sebebidir.

Kalp kendisini tamamen saran, iç yüzeyi kaygan, içinde bulunan 15-40 ml kadar serum tarzında sıvı sayesinde kasılma-gevşeme fonksiyonunu rahatça yapabildiği, 1-2 mm kalınlığında bağ dokusundan oluşan ve perikard olarak isimlendirilen bir kese içinde bulunur. Bu kesenin kalınlaşarak kalbi adeta sıkıştırması özellikle de kalbin gevşeme fonksiyonunu engellemesi kalp yetersizliğine yol açtığı bu durum konstrüktif perikardit olarak isimlendirilir. Adana kalp doktoru Prof. Dr. Tarık Kızıltan tedavilerini Adana bölgesinde yapmaktadır.