Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Triküspit Kapak Ameliyatı

Triküspit Kapak Ameliyatı

Yapısında 3 adet kapakçık bulunduran Triküspit kapak, kalpte sağ kulakçık (sağ atrium) ve sağ karıncık (sağ ventrikül) arasında yerleşiktir. Normal kalp fonksiyonuna tabi olarak, sağ karıncık kasıldığında kapanır ve kanın sağ kulakçık ve toplardamarlara geri kaçmasını engeller. Hastalıklar sonucu bozulduğunda sıklıkla Triküspit Kapak Yetersizliği (TY) bazen de Triküspit Kapak darlığı ortaya çıkabilir. Prof. Dr. Tarık Kızıltan Adana’da Triküspit Kapak Ameliyatları yapmaktadır.

Triküspit Kapak Ameliyatı

Triküspit Kapak Ameliyatı

Doğumsal hastalıklar ve mikrobik kapak sorunları bir tarafa bırakıldığında, klinik olarak en sık rastlanan triküspid kapak sorunu sol kalp yetersizliği nedeniyle gelişen fonksiyonel triküspid kapak yetersizliğidir. Kardiyolog ve kalp cerrahları genellikle sol kalp yetersizliği yaratan (sıklıkla diğer kapaklar) çok daha ciddi sorunlara yönelirler ve triküspid kapak sorunu ihmal edilebiir. Ancak ilk ameliyat sırasında var olan hafif bir triküspid yetmezliği dahi zamanla ilerleyebilmekte ve ikinci bir ameliyat gerektirebilmektedir. Yıllarca devam eden ileri düzeyde TY bağırsaklardan protein kaybettiren enteropati (PKE) ve geri dönüşümsüz karaciğer yetmezliği (kardiak siroz, karaciğerde santral nekroz) sebebi olabilmektedir. Triküspid kapak yetersizliklerinde triküspid kapak replasmanı (TVR, kapağın değiştirilmesi) veya triküspid kapak tamiri uygulanmaktadır. Yukarıdaki temsili çizimde triküspid kapağın 3 boyutlu anatomisine uygun bir ring (halka) kullanılarak yapılan tamir gösterilmektedir.

Aşağıdaki kısa video kendi hastamıza aittir. Yıllar boyunca artmış risk nedeniyle tavsiye edilmeyen ve ertelenen,  3 kez pulmoner emboli sebebi ile kalp  durması, çok sayıda hastane yatımı ve yoğun bakım tedavisi gereken 80 yaşındaki hastamız Sayın AA' a Mitral Kapak Değişimi ve Triküspid Kapak Tamiri ameliyatları uyguladık. Bu videoda kısa bir klinik bilgi ve Triküspid Kapak Tamiri anlatımı yapılmıştır.Tamirin ekokardiyografi sonuçları da gösterilmektedir.