Adana kalp damar cerrahisi doktoru Prof. Dr. H. Tarık Kızıltan

Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30

Randevu ve Sorularınız+90 532 576 2894

Triküspit Kapak Tamiri

Triküspit Kapak Tamiri

İleri düzeyde izole Triküspit Kapak Yetersizliği (TY) nedeniyle Triküspit Kapak Tamiri ameliyatı geçiren Sayın EK, ameliyat sonrası ilk kontrolünde görülüyor. Triküspit Kapak fonksiyonunu tamamen normal ve genel durumunu çok iyi buldum. Birlikte aile fotoğrafı çektik. Sevgili torun ve genç Doktor adayı Barış da bizlere katıldı. Hastalarımızın Anneler Gününü kutluyor ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Triküspit Kapak Tamiri

Triküspit Kapak Tamiri

TY çoğu zaman diğer kapak bozukluklarının yarattığı kalp yetersizliği sonucunda ortaya çıkar, bu duruma ikincil TY diyoruz. TY diğer kalp hastalıklarından bağımsız olarak ortaya çıktığında ise izole TY olarak isimlendirilir ve tüm TY bulunan hastalarda % 8' lik bir grubu oluşturur.

 

Kalp yetersizliği hastalarında bulunan TY önemli bir yaşam beklentisi belirleyicisi olarak görülebilir. Altta yatan TY sebebi ve dolayısı ile yaşam beklentisi göreceli olarak  değişebilmektedir. Ancak ortalamaya bakıldığında ciddi TY varlığında tedavi altındaki hastaların 5 ve 10 senelik yaşam beklentisi sırasıyla % 28 ve % 14 tür. Yani ileri düzeyde TY bulunan bireylerde yaşam beklentisi kısadır.

 

Tricuspid Regurgitation (TR) can be seen as an important determinant of life expectancy in patients with heart failure. Although the underlying cause of TR is very important, in the presence of severe TR, the 5 and 10-year life expectancy of patients under treatment is 28% and 14%, respectively. In other words, only a minority of patients with advanced TR can live long.