• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı

Image

Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı

Abdominal aort anevrizması (AAA) yırtılma veya çatlama gibi ölümcül tehlikeler yaratabilir. Hayati tehlike yarattığı düşünülen Abdominal Aort Anevrizması açık cerrahi veya kasıktan uygulanan EVAR yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. İki yöntemin hazırlığı, işlem tekniği, işlem sonrası klinik takip ve sonuçları farklıdır. Açık cerrahi (% 2-3 risk) genel anestezi altında, anevrizmanın yok edilmesi ve suni bir damar (graft) ile yeni bir aort oluşturma işlemidir. Açık cerrahi sonuçları daha kalıcı, daha az klinik takip gerektiren bir işlemdir. Hastalarda uzun vadede ek girişim ve ölüm riski daha düşük kalmaktadır. Örneğin işlem sonrası 8. senede anevrizma patlaması nedeniyle ölüm riski EVAR yapılanlarda % 7, açık ameliyat uygulananlarda ise % 1 bulunmuştur. Bu fark muhtemelen açık cerrahi girişim sırasında anevrizmanın tamamen çıkarılması ve suni damarın sağlam aort duvarına klasik dikiş ile sımsıkı dikilmesi ile ilgilidir.

Genişlemiş Abdominal Aort Anevrizması nedeniyle takip altında bulunan hastaların dikkat etmesi gereken hususlar.

       1. Yıllarca çapı sabit kalmış bir anevrizma çok kısa bir sürede büyüyebilir ve ölümcül komplikasyonlar yaratabileceği çap düzeyine ulaşabilir.  

       2. Doktorlar anevrizması bulunan bir hastayı birkaç ayda bir görerek takip edebilir. Ancak hastalığın gerçek takipçisi hastanın kendisidir. Kontroller aksatılmamalı, sigara bırakılmalı, ilaç tedavisi disiplin ile devam ettirilmelidir. 

       3. Ameliyat önerilen hastaların anevrizma çapı çok daha tehlikeli boyutlara ulaşmadan doktor önerilerine uyum göstermeleri önemlidir. 

       4. Abdominal aort anevrizması ameliyatları    hastalığın yaratmış olduğu risklerin kat kat altında düşük bir risk ile gerçekleştirilebilir.

Yukarıdaki sayfa görseli açık ameliyat uyguladığım hastamızın karın içinde yeni oluşturulan aort damarına aittir. Abdominal Aort Anevrizması hastalığının doğal seyrini ilgilendiren daha geniş bir bilgiyi sitemizin İlgi Alanları - Aort ve Damar Hastalıkları - Abdominal Aort Anevrizması bölümünde bulabilirsiniz. 

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.