• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Koroner Bypass Ameliyatı

Image

Koroner Bypass Ameliyatı

Koroner Damarlara damar ekleme işlemi Koroner Bypass Ameliyatı (Coronary Bypass Surgery) olarak isimlendirilir. Koroner damarlar içindeki darlıklar nedeniyle kalp kasına yeterli kan gelemeyen Koroner Arter Hastalığının tedavisinde uygulanır. 

Koroner Bypass Ameliyatında bypass damarı olarak göğüs, kol, bacak, mide damarı kullanılabilir. Atardamar kullanılan ameliyatlar sonrasında bypass damarının daha uzun süreli açık kaldığı bilinmektedir. Bu ameliyatların hayati riski % 1-3 arasında değişir. Ameliyat riskini artıran faktörler yaş, şeker, kalp, böbrek, akciğer ve damar hastalıklarıdır. Kalp krizi geçiren ve kalp fonksiyonu bozulan hastalarda ameliyat riskinin yüksek olduğu saptanmıştır. İleri yaş risk içermekle birlikte, yaşlı hastalarda en uzun sağkalım diğer tedavi biçimleri ile kıyaslandığında Koroner Bypass Ameliyatları sonrasında elde edilmektedir. Bypass damarı olarak göğüs iç damarı (IMA, Internal Mammary Artery) kullanılan hastalar sadece ayak damarı kullanılan hastalara oranla daha uzun yaşama şansına sahiptir. Ayrıca IMA damarının iki taraflı kullanıldığı hastaların daha uzun yaşadığı ve tekrar kalp ameliyatına ihtiyaç duyma olasılıklarının azaldığı ispatlanmıştır. Minimal invaziv (küçük kesi) ve robot cerrahisi ameliyat teknikleri sınırlı bir hasta grubunda da olsa önemli bir gelişim gösterdi. Ameliyatlarda bypass damarı olarak atardamarların sık kullanımı, ameliyat sonrasında sigara bırakılması, disiplinli bir ilaç, egzersiz, diyet uygulaması, şeker, yüksek tansiyon, ve kolesterol ile mücadele uzun vadede hastaların gördüğü faydayı çok daha artırmaktadır.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.