• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Triküspit Kapak Ameliyatı

Image

Triküspit Kapak Ameliyatı

Yapısında 3 adet yaprak bulunduran Triküspit kapak, kalpte sağ kulakçık (sağ atrium) ve sağ karıncık (sağ ventrikül) arasında yerleşiktir. Triküspit Kapak normal kalp fonksiyonuna tabi olarak kalp gevşediğinde açılır ve kanı sağ karıncığa geçirir. Kalp kasıldığında kapanır, kanın sağ kulakçık ve toplardamarlara geri kaçmasını engeller. Hastalıklar sonucu bozulduğunda sıklıkla Triküspit Kapak Yetersizliği (TY) bazen de Triküspit Kapak darlığı ortaya çıkabilir. 

Triküspit Kapağın doğumsal, mikrobik (infeksiyon), Karsinoid Tümör kaynaklı sorunları nadir değildir. Klinik olarak en sık rastlanan Triküspit Kapak sorunu sol kalp yetersizliği nedeniyle gelişen fonksiyonel Triküspit Kapak yetersizliğidir. Kardiyolog ve kalp cerrahları genellikle sol kalp yetersizliği yaratan (sıklıkla diğer kapaklar) çok daha ciddi sorunlara yönelirler ve triküspid kapak sorunu ihmal edilebiir. Ancak ilk ameliyat sırasında var olan hafif bir triküspid yetmezliği dahi zamanla ilerleyebilmekte ve ikinci bir ameliyat gerektirebilmektedir. Yıllarca devam eden ileri düzeyde TY bağırsaklardan protein kaybettiren enteropati (PKE) ve geri dönüşümsüz karaciğer yetmezliği (kardiak siroz, karaciğerde santral nekroz) sebebi olabilmektedir. Triküspit kapak yetersizliklerinde Triküspit Kapak Replasmanı (TVR, kapağın değiştirilmesi) veya Triküspid Kapak Tamiri (TP) uygulanmaktadır. Yukarıdaki temsili çizimde triküspid kapağın 3 boyutlu anatomisine uygun bir ring (halka) kullanılarak yapılan tamir gösterilmektedir. 

Aşağıdaki kısa video kendi hastamıza aittir. Yıllar boyunca artmış risk nedeniyle tavsiye edilmeyen ve ertelenen,  3 kez pulmoner emboli sebebi ile kalp  durması, çok sayıda hastane yatımı ve yoğun bakım tedavisi gereken 80 yaşındaki hastamıza Mitral Kapak Değişimi ve Triküspid Kapak Tamiri ameliyatları uyguladık. Bu videoda kısa bir klinik bilgi ve Triküspid Kapak Tamiri anlatımı yapılmıştır. Tamirin ekokardiyografi sonuçları da gösterilmektedir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.