• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Venöz Reflü

Image

Venöz Reflü

Dolaşım sistemimizin önemli bir parçası olan toplardamarlarımız, içindeki kanı kalp yönünde (ayakta duran bireyde yukarı yönde) taşır. Aşağı yönlü akım çok sınırlı bir süre için meydana gelir ve kaybolur. Venöz Reflü aşağı yönde akımın 0.5 saniyeden daha uzun sürmesi halidir ve normal değildir.

Varis (genişlemiş toplardamar) oluşumunda önemli bir yer tutan Venöz Reflü' nün araştırılması ve giderilmesi varis tedavisinin önemli bir parçasıdır.

Yukarıda resimsel bir kesiti sunulan ve prof.drtarikkiziltan instagram hesabında yayınlanan ilgili videoda kliniğimize gelen bir varis hastasında yapılan hareketli renkli Doppler Ultrasonografi (USG) gösterilmektedir: Başlangıçta damar içinde akım yok (damar içi renksiz), ardından hareket sırasında kısa süreli mavi renkte normal yönlü akım görülmekte, hareketin sonlandırılması ve kasların gevşemesi ile birlikte kırmızı renkli uzun Venöz Reflü akımı (fizyolojik olmayan, anormal akım) gözlenmektedir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.