• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

COVID-19 Pozitif Birey İle Aynı Evde Yaşam

  • Anasayfa
  • COVID-19 Pozitif Birey İle Aynı Evde Yaşam
Image

COVID-19 Pozitif Birey İle Aynı Evde Yaşam

COVID-19 yayılımı yakın mesafe ile olmaktadır ve aynı evi paylaşanlar için ciddi bir COVID-19 infeksiyonu riski oluşturmaktadır. Ancak alınacak bazı önlemler sizi ve yakınlarınızı koruyacaktır.

Evdeki yakın yaşam ve kapalı ortamdaki havanın ortak solunması COVID-19 yayılımı için ideal bir ortam teşkil eder. Zaten COVID-19 yayılımında damlacık enfeksiyonunun ve yakın mesafenin rol oynadığını biliyoruz. Pratik yaşamda da doktorlar yayılımın özellikle ev halkı arasında olduğunu gözlemlemektedir.

Peki ev halkından birinde COVID-19 testi pozitif çıkar ve hastaneye yatırılması değil evde tedavisi uygun bulunursa ne yapacağız? Yapılacak ilk iş, hasta hisseden veya testi pozitif bulunan kişinin kendisini ev halkından ayırmasıdır. Hemen kullandığı oda, mümkünse tuvalet-banyo da ayrılmalıdır. Pencereleri sık sık açarak evdeki havanın temiz hava ile değişimi sağlanmalıdır. Yakın mesafe ilişki önlenemiyorsa evde mutlaka maske takılmalıdır. Maskenizin dış yüzeyine asla dokunmayınız. Bu önlemler kişinin kendisini hasta hissettikten sonraki 10 gün devam etmelidir.

Evinizdeki test pozitif bireyle yakın teması kesemiyorsanız, sizin de hastalığın yayılımını engellemek amacıyla 14 gün evde kalmanız uygundur. Evde kaldığınız sürece ateş, öksürük, nefes darlığı ve eklem ağrısı gibi hastalık belirtilerini gözlemlemelisiniz.

Evdeki sık dokunulan yüzeyleri etkili bir dezenfektan ile her gün temizleyiniz.

Hasta insan ile evdeki malzemeleri ortak kullanmayın. Yıkanırken bulaşık ve çamaşırlar birlikte yıkanabilir. Ancak bulaşıkları sıcak, çamaşırları ılık su ile yıkayıp, tek kullanımlık eldiven kullanınız.

Ev izolasyon uygulananların psikolojik olarak desteklenmesi, oyalanmaları önemlidir. Onları vakit buldukça yalnızlık, sıkılmışlıktan kurtarıcı telefon, video görüşmeleri yapınız. Eğitici programlar öneriniz.

Eller sık sık mümkünse yüz ve boynu içerecek şekilde yıkanmalı, ağız burun çalkalanmalıdır. Eller hiçbir zaman ağız, burun ve göze sürülmemelidir.

 

Eve ziyaretçi kabul etmeyiniz.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.