• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Abdominal Aort Anevrizması Tedavisi

Image

Abdominal Aort Anevrizması Tedavisi

Açık ameliyat veya endoskopik yöntem (EVAR) Abdominal Aort Anevrizması (AAA) hastalığının tedavisinde kabul gören ve bizim de kullandığımız yöntemlerdir. İki yöntem birbirinden teknik olarak çok farklıdır. O kadar farklıdır ki ileri yaşınızda yaşamınız çok etkilenecektir. Adana' da Kalp ve Damar Cerrahisi alanında AAA tedavisi yapmaktayım. Prof. Dr. Tarık Kızıltan.

Sayın NM, bizi Azerbeycan' dan aradı, bu iki farklı yöntem konusunda kendisini bilgilendirdik. Özellikle genel bir anesteziyi kaldırabilecek hastalar için açık ameliyatın daha uygun olduğunu anlattık ve seçimi kendisine bıraktık. Sayın NM sonuçları daha kalıcı olduğu için açık ameliyatı seçti, ameliyat sonrası beşinci günde taburcu oldu. iki gün sonra da ofisimde kontrol uyguladığım Sayın NM ile hatıra fotoğrafı çektirdik.

AAA tedavisinde açık ameliyat uygulandığında orta ve uzun vadede anevrizmanın yeniden büyümesi ve patlaması gibi sorunlar hemen hemen tamamen ortadan kalkmaktadır. Çünkü açık ameliyatta kullanılan kuvvetli bir dikiş hattı aort damarı ve suni damarı (graft) birbirine sımsıkı bağlamaktadır. Bu sıkı dikiş hattı zamanla bağ dokusu ile daha da kuvvetlenmekte sonuçta aort yırtılması, patlaması, aort ve suni damar arasında olabilecek kan kaçağı olasılığı çok azalmaktadır. Buna karşılık EVAR yöntemi dikişsizdir ve bahsettiğimiz riskler orta uzun vadede ciddi olarak yüksek bulunmaktadır. Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı sonrasında erken, orta ve uzun dönemde klinik takip, bilgisayarlı tomografi, müteakip işlem gereksinimi çok azalmaktadır. Ayrıca açık ameliyat sonrası uzun dönemde sağkalım daha iyidir.

Şimdi 75-80 yaşlarında olduğunuzu ve 5-10 sene önce bu yöntemlerden birini seçtiğinizi düşünün. Bu dönemde fiziksel gücünüzün, maddi olanaklarınızın, çevrenizde sizlere yardımcı olabilecek insanların muhtemelen azalmış olacağı yaşlardasınız, belki de kimsesizsiniz. Seçtiğiniz yöntemin orta/uzun vadede daha az doktor kontrolü, bilgisayarlı tomografi, ek işlemler gereksinimi, hastalığa bağlı ölüm riskinde değişiklik gibi önemli farkları olduğunu bilseydiniz hangi yöntemi seçerdiniz?

Hastamıza uzun ve sağlıklı yıllar diliyorum.

 

 

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.