• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Doğumsal Kalp Hastalığı Ameliyatları

  • Anasayfa
  • Doğumsal Kalp Hastalığı Ameliyatları
Image

Doğumsal Kalp Hastalığı Ameliyatları

Doğumsal kalp Hastalıkları yenidoğan döneminden ileri yaş grubu insanlara kadar geniş bir yaş aralığında, birbirinden çok farklı kalp sorunları nedeni ile ameliyat gerektirebilir. Ameliyatların teknik zorluk düzeyi ve karmaşıklığı erişkin hasta kalp ameliyatları ile kıyaslandığında çok daha yüksektir. Gene erişkin hastalar ile kıyaslandığında yenidoğan ve erken çocukluk yaş grubunda dolaşım sistemine ait önemli fizyolojik farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar ameliyat sonrası bakım dönemini kaçınılmaz olarak etkilemektedir. Dolayısı ile çok sayıda doğumsal kalp hastalığına ait ameliyatı özetleyerek anlatmak birbirinden çok farklı bilgiye ihtiyaç duyan okuyucunun işine  yaramayacaktır.

Ancak ASD (atriyal septal defekt), VSD (ventriküler septal defekt) gibi kalp içinde delik varlığı olarak tanımlanan hastalıklar, gene PDA (patent duktus arteriosus) gibi damar açıklığı erken dönemde kalp yetersizliği yapmadığı, gelişimi bozmadığı takdirde okul öncesi döneme kadar bekletilir ve ameliyat edilirler. 

Fallot Tetralojisi olarak isimlendirilen hastalıkta kalpte 4 ayrı anatomik anomali mevcuttur. Bunlar VSD, pulmoner damar darlığı (stenoz), Aort damarın sağ kalp tarafına meyillenmiş olması ve sağ ventikül hipertrofisi (kalınlaşması) olarak özetlenebilir. Bu grup hastalara siyanoz olarak isimlendirilen morarma mevcuttur. Ameliyatları çocuktaki gelişme geriliği, morarma seviyesi göz önünde bulundurularak planlanır.

Tek Ventrikül (karıncık) olarak isimlendirilen geniş bir yelpazede kalpte anatomik olarak iki değil tek karıncık bulunur. Tek ventrikül hastalığına sıklıkla kalp içi delik, kapak darlık ve yetersizlikleri, damar darlıkları eşlik eder. Tek karıncığın morfolojik yapısı sağ veya sol ventrikül şeklinde olabilir. Tek ventrikül hastalığının cerrahi tedavisi genel olarak üç aşamalıdır. En sonuncu aşamada hastalar hakim karıncığın sistemik dolaşıma kan pompalayacağı Fontan Ameliyatına alınırlar.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.