• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Image

Doğumsal Kalp Hastalıkları

Kalbin görevini yerine getirebilmesi için kapak, kalp içi bölme, damar gibi anatomik yapılarının normal ve eksiksiz bütünlükte olması gerekir. Doğumsal kalp hastalıkları kalp anatomik yapılarının doğumdan itibaren çok çeşitli şekil ve düzeyde bozuk olduğu hastalıklardır. Yaratabilecekleri klinik sorunlar doğum sonrasında hayatın devam edemeyeceği bozukluklardan hayat boyu nerede ise hiçbir bulgu, şikayet yaratmayacak hastalıklara kadar değişebilir.

Doğumsal kalp hastalıkları çok çeşitlidir. Örnek olarak Patent Duktus Arteriosus (PDA) gibi doğum hemen sonrasında kapanması gerekirken açık kalan bir damar, gene Atriyal Septal Defekt (ASD), Ventriküler Septal Defekt (VSD) gibi kalp delikleri, Pulmoner (Akciğer Atardamarı) ve Aort (Ana atardamar) darlıkları (stenoz), Fallot Tetralojisi gibi hem VSD hem de pulmoner stenoz içeren anormallikler sayılabilir. 

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.