• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Çıkan Aort Anevrizması Ameliyatı

Image

Çıkan Aort Anevrizması Ameliyatı

Çıkan Aort Anevrizması aort köküne ait Valsalva Sinüslerinin üst kısmı olan sinotubuler bileşkeden başlayarak Çıkan Aort çapının 4,5 cm ve ötesindeki genişlemesine verilen isimdir. Bütün anevrizmalarda olduğu gibi çap arttıkça patlama (aort rüptürü) ve çatlama (aort diseksiyonu) gibi ölümcül komplikasyonların olasılığı artmaktadır. Hızlı büyüyen (senede 1 cm' den fazla), yusyuvarlak (sakküler) yapıda olan ve 5,5 cm üzerindeki anevrizmalar ameliyat edilmelidir. Aort kapak yapısında 2 yaprakçık bulunan Biküspit Aort Kapak (Bicuspid Aortic Valve, BAV) hastalarında anevrizmanın normalden daha erken dönemde hayati sorunlar yaratabildiği iyi bilinmektedir. Dolayısı ile Biküspit Aort Kapak hastalarına daha erken dönemde, aort çapı 4,8 cm ulaştığında ameliyat önerilir. 

Çıkan Aort Anevrizması ameliyatları sırasında genel anestezi, göğüs ön kemiği açılması (sternotomi), kalp akciğer makinesi dolaşımı (kardiyopulmoner bypass) kullanılarak kalp durdurulması gibi açık kalp ameliyat teknikleri kullanılır. Ek olarak vücudun soğutulması (hipotermi) sıklıkla gerekir. Ameliyat sırasında anevrizma bulunan aort damarı çıkartılır, yerine dokuma bir ürün olan Dakron Graft (dacron graft) kullanılarak yeni Aort oluşturulur. Dakron Graftin zamana dayanıklı ve aort içi basınca mukavimdir. 

Artan tecrübe ve gelişen teknolojik ilerleme sonucunda ameliyatlar % 1-3 risk aralığında yapılabilmektedir. Çıkan Aort anevrizması ameliyatları sırasında eşlik eden aort kapak, aort boyun kısmı anevrizması, koroner koroner arter hastalığı nedeni ile ek girişim uygulamak gerekebilir.

 

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.