• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Aort ve Damar Hastalıkları

Image

Aort ve Damar Hastalıkları

Aort vücudumuzun en büyük atardamarıdır. Kalpten başlar, karın içinde sonlanır ve anatomik yapısı boyunca diğer damarlara ayrılarak kanı iletir. Göğüs içindeki kısımlarını Aort Kökü, Çıkan Aort, Arkus Aort ve Torasik Aort karın içindeki kısmını ise Abdominal Aort olarak isimlendiriyoruz.

 Aort kökü aortun kalpten hemen çıkıştaki başlangıç kısmını ifade eder. Aort kapakların hemen üstünde olan bu kısımda koroner damarların başlangıç kısımları da bulunur. Dolayısı ile Aort Kökü ameliyatları aort kapak ve koroner damar gibi önemli yapıları ilgilendirmektedir. 

Genel olarak atardamarların iki önemli hastalık grubu mevcuttur. Bunları 1. Anevrizmalar (damar genişlemesi) 2. Damar sertliği (ateroskleroz) nedeniyle meydana gelen damar içi daralmalar olarak özetleyebiliriz. 

Anevrizma bir damarın normal çapının % 50 ve ötesinde genişlemesine verilen isimdir. Örneğin Çıkan Aortun normal çapı 3 cm ve 4.5 mm üzerindeki Aort genişlemelerin anevrizma olarak isimlendirilir. Aort Anevrizmaları genişleyerek patlama ve kanama sonucunda ölüm riski içeren hastalıklardır. Marfan Sendromu gibi bağ dokusunu ilgilendiren bazı hastalıklarda Aort Anevrizması daha sık görülür.

Damar içi darlıklar ise daha çok Torasik Aort dışında yani Abdominal Aort, Şah (Karotis) ve diğer bütün atardamarlarda en sık gözlenen hastalıktır. Damar içi daralma sonucunda uçtaki organa kan gidemez ve bu organa bağlı klinik sorunlar ortaya çıkar. Şah damarının tıkanması sonucunda beyin hasarı ve inme (felç) gelişmesi buna örnek verilebilir. 

Bütün damar hastalıklarında başlangıçta sağlıklı beslenme, egzersiz, hipertansiyon, sigara ile mücadele başlatılır ve gerekli ilaç tedavisi düzenlenir. İlerlemiş ve erken dönemde klinik tehlike içeren vakalarda ise girişimsel tedavi veya ameliyat uygulanır.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.