• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Bentall Ameliyatı Geçiren Sayın ME

Image

Bentall Ameliyatı Geçiren Sayın ME

Sayın ME daha öncesinde İnen Aort Damarında Aort Diseksiyonu geçirmişti. Kalp çıkışındaki aort kısmında genişleme ve aort kapakta yetersizlik saptanan hastamızda bu bölgede aort çatlaması/yırtılması ve kalp yetersizliğini giderme amacıyla Bentall Ameliyatı (Aort Kökü ve Aort Kapak Değiştirilmesi) uyguladık.

Resimde ameliyat sonrası ofisimizi ziyaret ederken görülen hastamıza sağlıklı uzun bir ömür diliyorum.

Aort kökü, kalbin (sol ventrikülün) hemen çıkışında aort kapakçıkları, kapakçıkların oturduğu anulus, Valsalva Sinüsleri ve koroner damar çıkışları gibi önemli anatomik yapıları içeren aort kısmıdır. Aort Kökünü ilgilendiren çeşitli dejeneratif hastalıklar Aort Kökü ve Çıkan Aort Genişlemesi (dilatasyon; Anuloaortik Ektazi) sebebi olabilirler. Bu hastalıkların başlıcaları Marfan Sendromu, Biküspit Aort Kapak Hastalığı, Ateroskleroz, Aortit ve Aort Diseksiyonu olarak sıralanabilir. Bahsedilen hastalıklarda ortak olan şey aort duvarının zayıflaması ve elastikiyetini kaybetmesi sonucunda, aortun içindeki kan basıncının da etkisiyle aşırı stres altında genişlemesidir. Genişleme sonsuza kadar olamayacaktır ve belirli bir eşik seviyesinden sonra aort damarında ölümcül olarak nitelendirilebilecek çatlama veya patlama gibi komplikasyonlar ortaya çıkacaktır.

Aort anevrizma ameliyatları ile ilgili bütün bilgilerimiz anevrizmanın tamamen çıkartılarak suni damar kullanılan ameliyat tekniklerinin daha uzun ve sorunsuz yaşam süreçleri temin ettiği yönündedir. Kullanılan suni damarların zamana ve içindeki basınca dayanıklılığı çok yüksektir.

Aort kökünün (Aort Kapak, Valsalva Sinüsler) bir ucunda biyolojik veya metal kalp kapağı protezi bulunan suni damar kullanılarak değiştirildiği işlem Bentall Ameliyatı olarak isimlendirilir. Dolayısı ile Bentall ameliyatı genişlemiş aort kısmını yok ederek aortun yırtılması (ölümcül komplikasyon) olasılığını ortadan kaldıran, ayrıca bozuk kapağı da protez kapak ile yenileyen (kalp yetersizliği tedavisi) bir ameliyattır. Eğer aort kökü geniş, aort kapak anatomik olarak normal veya tamir edilebilir durumda ise Aort Kapağı koruyucu Aort Kökü Ameliyatları (David Ameliyatı) uygulanır. Aort Kökü Ameliyatı uygulanırken aort üst kısmının da geniş olması durumunda bu bölgenin de (Hemiarkus Aorta) değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca gene gerektiğinde aort dışındaki kapak girişimleri ve koroner damar bypass ameliyatı gibi ek işlemler uygulanır. Aort Kökü Ameliyatları sonrasında yıllar içinde sağkalım genel olarak yüksektir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.