• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Göğüs Atardamarı (IMA)

Image

Göğüs Atardamarı (IMA)

Kalp Doktorları (Cerrahlar ve Kardiyologlar) Bypass ameliyatlarında Göğüs Atardamarının (IMA) kullanılmasını severler. Çünkü IMA çok uzun süre açık kalma ve bypass damarı olarak çalışma özelliğine sahiptir.

Bazen acil durumlar da bulunmak üzere ileri derecede akciğer hastalığı, göğüs duvarına ait yapışıklıklar gibi çeşitli sorunlar nedeniyle bypass ameliyatları sırasında IMA kullanılamaz.

İnstagram prof.drtarikkiziltan hesabımda  yayınlanan videoda 15 sene önce 4' lü Koroner Arter Bypass Greft Ameliyatı uyguladığım hastamızın yeni yapılan Koroner Anjiyo görüntülerini paylaştım. Bu videoda kalbin sol, sağ koroner ve sol ön inen damara yapılan bütün bypassların açık olduğunu gösterilmiştir. Yukarıdaki resimde Sol Ön İnen Damar (LAD, Left Anterior Descending) bypassının çalışır durumda olduğu paylaşılmaktadır. Böyle bir hastada bypass sırasında bile önemsenmeyen, çok daha ince ve önemsiz bir damarı stentleyerek açmaya çalışmayı tamamen gereksiz bulduğumu vurguladım.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.