• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Triküspit Kapak Yetersizliği

Image

Triküspit Kapak Yetersizliği

İzmir' den gelerek başarılı bir Triküspit Kapak tamiri geçiren hastamız Sayın BA ve eşi Sayın ZA Adana Hastanesi' nden ayrılma aşamasında 5. kat Kardiyoloji/Kalp Damar Cerrahisi Servis ekibi ile birlikte görülüyor.

Bir başka merkezde Mitral Kapak Değişimi (MVR) ameliyatı uygulanan hastamızda Triküspit Kapak Yetersizliği zaman içersinde artış göstermiş ve ameliyat (ikinci bir kalp ameliyatı) tavsiye edilecek döneme gelinmiş idi. Bu tür hastalarda karaciğer tahribatı (siroz) ileri düzeyde ise hem ameliyat riski artmakta hem de siroz giderilememektedir.  Hastamızda karaciğer fonksiyonunu araştıran testler (Fibroscan ve MELD) uyguladık. Bu testler karaciğerde oluşan hasarı göstererek bir çeşit derecelendirme yapma ve karaciğer tahribatının düzeyini gösterme özelliği olan testlerdir. Ayrıca ameliyat riskini ve klinik beklentiyi belirlemede yardımcı oldukları söylenebilir. Testler önemli ölçüde normal çıktı ve sonuçta Triküspit Kapak Yetersizliğinin tamamen giderildiği Triküspit Kapak Tamiri uyguladık.

Triküspit Kapak Yetersizliği bulunan hastalarda, özellikle karaciğer fonksiyonunda ağır bir tahribat yok ise ameliyat uygulayarak kalıcı karaciğer hasarını (kalpten kaynaklanan sirozu) önlemek mümkün olmaktadır.

Hastamıza sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.