• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Aort Kökü, Bentall Ameliyatı

Image

Aort Kökü, Bentall Ameliyatı

Aort kökü, kalbin (sol ventrikülün) hemen çıkışında aort kapakçıkları, kapakçıkların oturduğu anulus, Valsalva Sinüsleri ve koroner damar çıkışları gibi önemli anatomik yapıları içeren aort kısmıdır. Aort Kökünü ilgilendiren çeşitli dejeneratif hastalıklar Aort Kökü ve Çıkan Aort Genişlemesi (dilatasyon; Anuloaortik Ektazi) sebebi olabilirler. Bu hastalıkların başlıcaları Marfan Sendromu, Biküspit Aort Kapak Hastalığı, Ateroskleroz, Aortit ve Aort Diseksiyonu olarak sıralanabilir. Bahsedilen hastalıklarda ortak olan şey aort duvarının zayıflaması ve elastikiyetini kaybetmesidir. Bunun sonucunda aort içindeki kan basıncının da etkisiyle aşırı stres altında genişler. Genişleme belirli bir eşik seviyesinden sonra aort damarında çatlama (diseksiyon, dissection) veya patlama (rupture) gibi ölümcül komplikasyonlar ortaya çıkmasına sebep olur. 

Aort anevrizma ameliyatları ile ilgili bilgilerimiz anevrizmanın tamamen çıkartıldığı ve suni damar ile yeni aort oluşturulan ameliyat tekniklerinin daha uzun ve sorunsuz yaşam süreçleri temin ettiği yönündedir. Kullanılan suni damarların zamana ve içindeki basınca dayanıklılığı çok yüksektir.

Aort kökünün (Aort Kapak, Valsalva Sinüsler) bir ucunda biyolojik veya metal kalp kapağı protezi bulunan suni aort damarı (graft) kullanılarak değiştirilmesi Bentall Ameliyatı olarak isimlendirilir. Bentall Ameliyatı sırasında koroner damarlar yeni aortaya (grafte) dikilir. Özetle Bentall ameliyatı genişlemiş aort kısmını yok ederek aortun yırtılması (ölümcül komplikasyon) olasılığını ortadan kaldıran, ayrıca bozuk kapağı da protez kapak ile yenileyen (kalp yetersizliği tedavisi) bir ameliyattır. Eğer aort kökü geniş, aort kapak anatomik olarak normal veya tamir edilebilir durumda ise Aort Kapağı koruyucu Aort Kökü Ameliyatları (David Ameliyatı) uygulanır. Aort Kökü Ameliyatı uygulanırken boyundaki aort kısmının da geniş olması durumunda bu bölgenin de (Hemiarkus Aorta) değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca gene gerektiğinde aort dışındaki kapak girişimleri ve koroner damar bypass ameliyatı gibi ek işlemler uygulanır. Aort Kökü Ameliyatları sonrasında yıllar içinde sağkalım genel olarak yüksektir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.