• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Post Perikardiyotomi Sendromu

Image

Post Perikardiyotomi Sendromu

Mitral Kapak Replasmanı ameliyatı uygulanarak operasyon sonrası 1 haftada taburcu edilen Sayın FS' nin ilk kontrolünde ciddi perikard ve plevral efüzyon (kalp çevresi ve akciğer boşluklarında sıvısı) saptandı.

Hastamız yeniden yatırıldı, her iki boşluğuna tüp takılarak sıvılar boşaltıldı ve 3 gün içerinde taburcu edildi. Bütün Açık Kalp ameliyatları sonrasında erken dönem kontrollerinde ortaya çıkan kalp ve akciğer boşluğu sıvıları genellikle Post Perikardiyotomi Sendromu olarak bilinen durumdan kaynaklanır ve ameliyat sırasında ortaya çıkan kimyasal yapılara karşı vücudun verdiği aşırı yanıt ile ilgilidir. Bu durum sıvıların boşaltılması (tüp takılması), anti-enflamatuar, anti-ödem ilaçları ile tedavi edilir ve tekrarlama olasılığı düşüktür. Hastamıza sağlıklı bir yaşam diliyorum. Kalp ameliyatları sonrası kalp ve akciğer boşluklarında sıvı artışı ile kararterize Post Perikardiyotomi sendromu rahatlıkla ameliyatınızı yapan ekibiniz tarafından tedavi edilebilir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.