• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

EKOKARDİYOGRAFİ

Image

EKOKARDİYOGRAFİ

Ekokardiyografi kalbe kulağımızın duyamayacağı ses dalgaları gönderip, yansıyan sesleri görüntüye dönüştürerek kapak yapıları, kas gücü hakkında bilgi edindiğimiz bir işlemdir. Ekokardiyografi gerçek zamanlı görüntü verir ve üstelik hastaya hiçbir zarar vermesi söz konusu değildir.

Yukarıdaki görsel bir Hipertrofik Kardiyomiyopati (HKM, HOKM) hastamıza aittir ve sol kalp içindeki septum bölgesinde kalınlaşma, sol ventrikül çıkım yolu darlığı (LVOTO) mitral kapak ön yaprakçığında geçirilmiş bir infektif endokardit nedeniyle oluşmuş olan vejetasyon dokusu gösterilmektedir. Aynı hastada gene ekokardiyografi kullanılarak kalp yetersizliği yaratan ileri derecede mitral kapak regürjitasyonu (yetersizliği) saptanmıştır.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.