• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Şah (Karotis) Damarı Ameliyatı

Image

Şah (Karotis) Damarı Ameliyatı

Karotis (Şah) damarlarının içindeki darlıkların ameliyat yapılarak giderilmesi Karotis Endarteroktomi Ameliyatı olarak isimlendirilir. Lokal veya genel anestezi, boyun bölgesinde kısa bir kesi sonrasında Karotis Damarı açılır, içindeki aterom plağı endarterektomi işlemi ile çıkarılır. Sıklıkla Karotis Damarının açıldığı bölge ayrıca yama ile genişletilerek kapatılır. Genellikle % 60 üzerinde darlık yaratan bir aterom plağının varlığında ameliyat gerekli olmaktadır. Ameliyatın riski % 1-2 arasındadır.

Karotis Endarterektomi ameliyatının bütün amacı karotsi darlığı bulunan hastalarda inme gelişmesini engellemektir. Uzun yıllardır uygulanmakta olan Karotis Endarterektomi Ameliyatı ile ilgili bütün bilimsel bilgiler ameliyatın düşük risk ile uygulanabildiğini göstermektedir. Bu ameliyat sonrasında şikayeti bulunan veya bulunmayan Karotis hastalarında felç gelişimini çok önemli ölçüde azaltmaktadır.   

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.