• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Aort Kapak Hastalıkları

Image

Aort Kapak Hastalıkları

Aort Kapak, kalpte sistemik dolaşıma (beyin, karaciğer, böbrekler) kan pompalayan sol karıncık çıkışında ve Aort ana atardamarının alt kısmında yerleşiktir. Yapısında 3 adet yaprakçık vardır. Kalbin kasılma döneminde açılarak kanın aort damarına atılmasını sağlar, gevşeme döneminde tamamen kapanarak atılan kanın kalbe geri kaçmasını engeller. Aort kapak arkada Mitral Kapak, üstte aort damarı, koroner damarların çıkışları ile ilişkili bir yapıdır. Pek çok hastalık aort kapak anatomisini ve fonksiyonunu bozabilir. Anatomisi bozulan aort kapakta daralma veya iyi kapanamama sonucunda yetersizlik gelişir. Aort kapak darlığı kalbin kanı aşırı zorlanarak atmasına, kalp kalınlaşmasına ve klinik olarak kalp yetersizliğine sebep olur. Aort kapak yetersizliği ise atılan kanın bir kısmının tekrar kalbe dönmesine, kalbin genişlemesine, kalbin aşırı kan yükü nedeniyle gene kalp yetersizliğine sebep olacaktır.

Aort kapak yapısını bozan hastalıklar arasında romatizmal kalp hastalığı, biküspit aort (iki yaprakçıklı aort), infektif endokardit, dejeneratif aort kapak kalsifikasyonu, doğumsal aort kapak darlığı sayılabilir. 

İlaç tedavisine rağmen kalp yetersizliği devam eden hastalarda aort kapak girişimi gerekir. Tamir yapılabilen vakalarda aort kapak tamiri, tamir yapılamaz ise Aort Kapak Replasmanı (değişimi, AVR) uygulanır. Aort kapak darlığı sınırlı sayıdaki hastada anjiyo laboratuarında TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.