• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Aort Kökü Anevrizması

Image

Aort Kökü Anevrizması

Aort damarının kalpten çıkışından itibaren 3-5 cm lik ilk kısmı olan Aort Kökü tek bir ünite gibi çalışır. Aort kökü aort kapak, kapakların oturduğu bağ dokusu (anulus), Valsalva Sinüsleri, koroner damarların başlangıç bölümleri (koroner ostium) ve sinotubuler bileşkeden oluşur. Sinotubuler bileşkeden sonraki bölüm Çıkan Aort olarak isimlendirilir. Duvar yapısındaki zengin elastik lifler sayesinde uzayıp kısalan Aort Kökü her kan atımı ile oluşan mekanik yükü (kan hacmi) adeta soğurur. Bu özelliğin yaşlanma ve damar sertliği hastalığı sonucunda azaldığı bilinmektedir. Fonksiyonel anatomik bir ünite olarak Aort Kökü, kanı bir üst bölme olan Çıkan Aortaya ve kalbin beslenmesi için koroner damarlara iletir. Kapanan aort kapak yapısı ile kalp gevşediğinde kanın kalp içine geri kaçması engellenir. 

Çıkan Aort ve Abdominal Aort Anevrizmaları bölümünde bahsedildiği üzere Aort Anevrizması kavram olarak Aort genişlemesini ifade eder. Bu hastalık aort damarında patlama (rupture) ve çatlama (diseksiyon) gibi ölümcül hayati tehlikeleri içerir. Aort Kökü yapısını zayıflatan Marfan Sendromu ve diğer bağ dokusu hastalıkları, kronik aort diseksiyonu, damar sertliği (ateroskleroz), Biküspit Aort Kapak varlığı Aort Kökü Anevrizması oluşumuna sebep olabilir. Aort Kökü Anevrizmasına Çıkan Aort Anevrizması ve Aort Kapak Yetersizliği (AY) eşlik edebilir.

Aort Kökü Anevrizmasının standart cerrahi tedavisi Aort Kapak, Valsalva Sinüsleri ve Çıkan Aortanın bir kısmının komposit graft (suni damar ve kapak) kullanılarak değiştirildiği Bentall Ameliyatıdır. Bu ameliyatta koroner damarlar suni damara dikilir (Ameliyatlar kısmında Aort Kökü resmine bakabilirsiniz). Aort Kapak yapısının normal olduğu Aort Kökü Anevrizması varlığında Kapak Koruyucu David Ameliyatı uygulanabilir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.