• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Mitral Kapak Hastalıkları

Image

Mitral Kapak Hastalıkları

Sol kulakçık ile sol karıncık arasında yerleşik bulunan Mitral Kapak, kalp gevşediğinde açılarak oksijenlenmiş kanın sol karıncığa dolmasını, kalp kasıldığında ise tamamen kapanarak kanın sol kulakçığa geri kaçmamasını temin eder. İki adet yapraktan oluşan Mitral Kapak önde aort kapak ile komşudur, sol karıncık içine destekleyici bağcıklar (korda tendinea) ve iki adet kas (papiller adale) ile tutunur. Çeşitli hastalıklar Mitral Kapak anatomisini dolayısı ile fonksiyonunu bozarak kalp yetersizliğine sebep olabilir. Örneğin ileri derecede kireçlenmiş Mitral Kapak, içinden kan geçmesini zorlaştırarak akciğerlerde kan birikmesine, kalp yetersizliğine ve akciğer ödemine sebep olabilir. Mitral Kapak yapılarının kopması veya aşırı uzaması sonucunda Mitral Kapak yaprakları birbiri üzerine tam kapanamayabilir (koaptasyon kusuru). Sonuçta gene Mitral Kapak Yetersizliği, kalp yetersizliği ve akciğer ödemi gelişebilir.

Günümüzde ilaç tedavisine cevap alınamayan Mitral Kapak Hastalıkları modern açık kalp ameliyat teknikleri kullanılarak tedavi edilir. Kapak tamiri daima tercih edilen yöntemdir, çünkü tamir sonucunda anatomik yapılar ve kalp fonksiyonu korunmakta, tamir sonrasında yaşam kalitesi daha yüksek kalmaktadır. Tamir olunamayacak kadar bozulmuş kapaklar Mitral Kapak Replasmanı (MVR) uygulanarak değiştirilir. MVR uygulanırken hasta yaşı, atriyal fibrilasyon varlığı ve hasta tercihleri göz önünde bulundurularak  metal veya biyolojik protez kullanılır.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.