• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Pulmoner Kapak Hastalıkları

Image

Pulmoner Kapak Hastalıkları

Pulmoner Kapak sağ karıncık çıkışında akciğer atardamarının hemen başlangıcında yerleşiktir. Kalbin gevşeme döneminde kapanarak akciğerlere atılan kanın sağ kalbe geri dönmesine engel olur. En sık görülen pulmoner kapak hastalığı doğumsal pulmoner kapak darlığıdır (pulmoner stenoz). Nadir olarak diğer kapaklarda sorun yaratan romatizmal kapak ve infektif endokardit hastalıkları pulmoner kapak hastalığı sebebi olabilir. Karsinoid tümörlerden salınan kimyasal maddelerin yaptığı tahribat sonucunda Triküspit Kapak Yetersizliği ve Pulmoner Kapak Yetersizliği meydana gelebilir. İleri düzey akciğer hastalığına bağlı olan cor pulmonale varlığında pulmoner hipertansiyon (akciğer atardamar basıncı yüksekliği) pulmoner kapak yetersizliği sebebi olabilir. 

Doğumsal kaynaklı Pulmoner Stenoz (darlık) Fallot Tetralojisi olarak isimlendirilen hastalığın 4 bulgusundan biridir. Pulmoner stenoza ek olarak Fallot Tetralojisi hastalığında VSD (ventriküler septal defekt), aort dekstropozisyonu ve sağ kalp hipertrofisi bulunur. Pulmoner stenoz veya atrezi (pulmoner kapağın hiç oluşmaması) kompleks doğumsal kalp hastalıklarının ek patolojik bulgusu olarak ana tabloya eşlik edebiiir.

İzole pulmoner stenoz çocukluk döneminde saptanarak sıklıkla balonlama (anjiyoplasti) yöntemi ile tedavi edilir. Tekrarlayan ve daha karmaşık anomali içeren vakalarda (çift sağ ventrikül ve Fallot Tetralojisi gibi) cerrahi tedavi gereklidir. Fallot Tetralojisi ameliyatlarından yıllar sonra pulmoner kapak ve sağ kalp yetersizlikleri nedeniyle uygulanan pulmoner kapak replasmanı (PVR) önemli bir kiinik iyileşme sağlamaktadır. Karsinoid tümörlerin yarattığı Triküspit ve Pulmoner Kapak Yetersizlikleri her iki kapağın mekanik kapak kullanılarak değiştirilmesini (TVR ve PVR) gerektirmektedir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.