• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
 • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Şah Damarı (Karotis) Hastalığı

Image

Şah Damarı (Karotis) Hastalığı

Boyunda iki taraflı yerleşik olan Karotis Damarı beyne giden kanın büyük kısmını taşır. Damar sertliği (ateroskleroz) nedeniyle Karotis damarı içinde oluşan darlıklar veya tam tıkanma beyne giden kan akımını engeller, sonuçta  inme (felç) gelişir. Bütün İnme olaylarının üçte bir oranında karotis damarı kaynaklı olduğunu bilinmektedir. Karotis damar darlıklarının tedavisi inme gelişimini önemli ölçüde engellemektedir. 

Karotis damar darlığı gelişiminde rol oynayan faktörler:

 1. Şeker Hastalığı
 2. Ailede bireylerinde inme
 3. Yüksek tansiyon ve Hiperlipidemi (kolesterol ve trigliserit)
 4. Tütün ürünleri kullanımı
 5. İleri yaş, özellikle erkeklerde

Karotis Damar darlıklarında beyin fonksiyonlarının kısıtlanması ile ilgili şu belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler sıklıkla Geçici İskemik Atak olarak adlandırılır. 

 1. Görme kaybı veya puslu görme
 2. Hafıza kaybı
 3. El ve ayaklarda uyuşma
 4. Zihin bulanıklığı, mantıklı düşünme kaybı

Karotis Damar darlığı şüphelenilen hastalarda teşhis Karotis Ultrasonografi, klasik serebral anjiyo yöntemleri ile konulabilir. Günümüzde sıklıkla Bilgisayarlı Tomografik Anjiyografi ve Servikal MR Anjiyografi yöntemleri kullanılmaktadır. 

Karotis darlıkları tedavi edilmez ise felç (inme) ile sonuçlanabilir. Tedaviye öncelikle şeker, yüksek tansiyon, hiperlipidemi, tütün kullanımı risk faktörleri mücadelesiyle başlanır.   

Karotis Darlıklarına yönelik tedavi yöntemleri

 1. Kan sulandırıcı tedavi: Karotis darlıklarının sebep olabileceği pıhtıların beyinde emboli yaratmasını engellemek amacı ile verilir. Aspirin, plavix, coumadin ve Eliquis gibi yeni kan sulandırıcılar bu grup içindedir.
 2. Karotis Endarterektomi Ameliyatı: Lokal veya genel anestezi kullanılarak, boyunda yapılan bir kesi sonrasında beyin damarı (şah damarı) içindeki darlık yapan aterom plağının çıkarılması işlemidir. İşlemde sıklıkla plağın çıkarıldığı bölge ayrıca yama ile genişletilerek dikilir. Genel olarak % 60 üzerinde darlık yaratan bir aterom plağının varlığında ameliyat gerektiği kabul edilir. Çoğu zaman ameliyatın riski % 1-2 değerleri arasındadır.
 3. Karotis Stentleme: Kalp damarlarında olduğu gibi Karotis Damar Darlıkları da stentleme tedavisi ile açılabilmektedir. Riski Karotis ameliyatından daha düşük değildir.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.