• Çalışma Saatleri Pzt - Cu : 09:00 - 18:30
  • Randevu ve Sorularınız İçin 0532 576 28 94

Triküspit Kapak Hastalıkları

Image

Triküspit Kapak Hastalıkları

Triküspit Kapak anatomik olarak sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında yerleşiktir, kalp gevşediğinde açılarak kanın sağ karıncığa dolmasını temin eder. Kalp kasıldığında ise tamamen kapanarak kanın sağ kulakçık ve büyük toplardamarlara kaçmasını engeller. Böylece sağ kalp kanı daima tek yönde pompalayarak akciğerlere gönderir. Triküspit kapak yapısında 3 adet yaprakçık bulundurur, bu yaprakçıklar destek dokular (korda tendinea ve papiller adale) yardımı ile sağ karıncık kas yapılarına tutunur. 

Triküspit Kapak yapısı romatizmal kalp hastalığı, infeksiyon (infektif endokardit), Karsinoid Sendrom gibi hastalıklar sonucunda bozulduğunda sağ kalp yetersizliği ortaya çıkar. Sağ kalp yetersizliği karaciğer, karın içi organlar ve bacaklarda ödem ile seyreder. Zaman içerisinde karaciğerde siroz (kardiyak siroz), bağırsaklardan protein kaybı ve böbrek yetersizliğine yol açabilir.

Klinik olarak en sık görülen Triküspit Kapak Hastalığı, sol kalp yetersizliği sonucunda gelişen sağ kalp yetersizliğine bağlı Triküspit Kapak Yetersizliğidir. Hafif ve orta düzeydeki Triküspit Kapak Yetersizliği genelde önemsenmeyen ve sol kalp kapağı ameliyatları sırasında ihmal edilen bir durumdur. İlerleyen Triküspit Kapak Yetersizliği nedeniyle ikinci bir ameliyat gerekebilmektedir.  Dolayısı ile ilk ameliyat öncesinde Triküspit Kapak Yetersizliğini çok iyi değerlendirmek gereklidir. 

Triküspit Kapak Hastalıklarının büyük kısmında kapak tamiri uygulanabilmektedir. Ancak kapak dokusunun ileri derecede tahrip olduğu vakalarda Triküspit Kapak Replasmanı (kapak değişimi, TVR) gerekli olmaktadır.

Bu site, Kalp Damar Cerrahisi klinik uygulamaları ile ilgili genel bilgileri ve kendi tecrübelerimi yansıtmayı hedeflemektedir. Hastalarımızın kendileri için en doğru olanı ancak doktorları ile yüz yüze görüşerek elde edebilecekleri aşikardır. Dolayısıyla sağlığınızdan site içeriği sorumlu tutulamaz. Sitenin görsel gücünü artırmak amacıyla anasayfadaki sınırlı sayıda fotoğraf profesyonel galerilerden alınmıştır. Videolar ise tamamen kendi uyguladığım ameliyatlardan seçilmiş ve kısaltılarak sunuma uygun hale getirilmiştir.

Copyright @2023 Prof. Dr. Tarık Kızıltan. Devmensoft tarafından hazırlanmıştır.